آخرین خبرها
شهر هانوی

شهر هانوی

شهری را تصور کنید که در آن اصالت عجیب و غریب آسیای قدیمی با چهره پویای آسیای مدرن تلفیق شده است ، شهری که فریبندگی غربی را با وقار آسیایی تلفیق کرده و معماری هر عمارت آن انگار موزه ای تاریخی است. هانوی شهری است که تمام این تصورات در آن به واقعیت می پیوندد. هجوم موتورسیکلت ها در محله قدیمی نشان میدهد، نبض تجارت این شهر بعد از هزار سال هنوز هم در اینجا می تپد . دست فروشان با کلاه های مخروطی خود اینجا بساطشان را پهن می کنند و مردم محلی در کافه های آن طرف خیابان با نوشیدن فنجان قهوه شهرشان که پر از توریست است را تماشا می کنند. صبح ها که خورشید طلوع می کند، میتوانید ورزشکاران شهر را که در کنار دریاچه «هوئانیکم» مشغول تمرین تای چی هستند ببینید و طرف های ظهر سری به رستوران های زیبای شهر بزنید و ضمن لذت بردن از غذای ویتنامی از تماشای هنر مردمی شهر هم استفاده کنید.

هانوی پایتخت سیاسی و فرهنگی ویتنام است . جایی که تاریخ باستان ، میراث استعمار و چشم انداز مدرن با هم تلفیق شده ، هانوی زیبا و قدیمی بعد از تقسیم بندیهای ویتنام در سال 1954در آرامش نسبی قرار گرفت و تا چهار دهه بعد تلاش کرد با طرحهای اصلاحات اقتصادی روی پای خود بایستد. خوشبختانه هانوی از بمبارانهای آمریکا و تلاشهای شوروی برای تصاحب آن جان سالم به در برد و در اوایل دهه 1990 به عنوان شهری که در تاریخچه خود استعمار فرانسویها و چینی ها را هم دارد به ترکیبی بی نظیر از فرهنگ شرق و غرب بدل شد.

هانوی سال 1480 توسط چینی ها به نام «تانگ لنگ» خوانده میشد.

در آن زمان این شهر توسط امپراتوری چین اداره می شد پس از آن هانوی پایتخت هند و چین فرانسه شد اما از سال 1954 پس از یک دوره مبارزه در تقسیم بندی ها این شهر پایتخت ویتنام شمالی شد و بالاخره پس از اتحاد ویتنام شمالی و جنوبی این شهر پایتخت کل ویتنام شد. اولین موسسه آموزشی در ویتنام در قرن 11 تاسیس شد و 900 سال بعد اولین دانشگاه به شکل غربی آن در هانوی تاسیس شد و امروز هم دانشگاه های این شهر از بهترین دانشگاه های کشور است . همه این موارد باعث شده هانوی مدرن ، ثروتمند و با اعتمادبه نفس باشد، شهری که زیبایی در هر گوشه آن به چشم می خورد.

بیشتر نقاط دیدنی شهر هانوی در نزدیکی دریاچه هوئانکیم قرار دارد و شما می توانید با پیاده روی کوتاه به مقصد خود دسترسی پیدا کنید.

شهر هانوی شهر شلوغی است بنابراین اگر قصد دارید از چند نقطه در یک روز بازدید کنید ، بهتر است زمانی را برای در ترافیک ماندن اختصاص دهید. هانوی ایستگاه های اتوبوس بسیاری دارد اما استفاده از آنها برای توریست ها به دلیل ازدحام جمعیت توصیه نمی شود . در حقیقت بهترین وسیله برای گشت و گذار در شهر استفاده از موتور سیکلت است که هم ارزان است و هم در ترافیک گیر نمی کند اما بهتر است بدانید که رانندگان موتورسیکلت ها مانند دیوانه ها می رانند! پس اگر اهل هیجان هستید از آنها استفاده کنید البته این موتور سوارها بسیار هم اهل چانه زدن هستند و اگر ول شان کنید گاهی یک ساعت سر قیمت با شما بحث خواهند کرد. همچنین در خیابان ها، هتل و مراکز گردشی تاکسی به آسانی گیر می آید و بسیاری از آن ها تاکسی متر هم دارند و شما با خیال راحت می توانید از تاکسی ها استفاده کنید.

جهان گردان عاشق غذاهای هانوی هستند زیرا در این شهر شما می توانید با پول بسیار کم غذاهایی بسیار لذیذ را امتحان کنید. تنوع غذایی در این شهر بیداد می کند از سوپ تا رشته فرنگی ، شیرینی و ساندویچ همه چیز در اینجا همراه با سبزیجات تازه سرو می شود. شما می توانید یک هفته تمام مسیر محله قدیمی را که با موتورهای زیاد مسدود شده طی کنید و از غذاهای گیج کننده آن ها میل کنید اما مطمئن باشید هرگز یک طعم را دوبار تست نخواهید کرد! یکی از محبوب ترین غذاها در اینجا «خویی زیو» است . برنج چسبناکی که با ماش و پیاز سرخ شده در رستوران های محله قدیمی یا کنار دریاچه هونانکیم بهترین جا برای تست این غذای محلی است. بان کوان یک نوع کرپ خوشمزه فرانسوی است که از گندم ، تخم مرغ و محصولات لبنی تهیه می شود. غذای خوشمزه ای که در کنار سس ماهی سرو می شود. سوپ رشته فرنگی «فو» که در اوایل قرن 20 در تمام جهان محبوب شد. برای اولین بار در هانوی اختراع شده است! این سوپ از پیاز تازه ، ریحان معطر ، سبزیجات تازه ، سرکه ، رشته فرنگی و فلفل تهیه می شود. شما برای امتحان این سوپ خوشمزه می توانید به رستوران «فوبت دان» که در محله قدیمی قرار دارد بروید. نوشیدنی های هانوی هم غالبا طعم و بوی گیاهان محلی را دارد و اگر طرفدار چای های طعم دار هستید هانوی یکی از بهترین مکان هاست.

فکر نکنید که چون هانوی در جنوب شرقی آسیا قرار دارد شما می توانید هر وقت از سال با تی شرت در شهر بگردید! هانوی یک شهر چهار فصل است و از آنجا که در نیمکرده شمالی قرار دارد در آذر و دی سرمای سخت و در مرداد ماه کوره آتش است اما بهترین زمان برای سفر به هانوی مهر، آبان و آذر است. در این فصل سال رطوبت هوا کم شده و آفتاب ملایمی می تابد. بنابراین شما می توانید با خیال راحت به گشت و گذار در شهر و لذت بردن از جاذبه های تاریخی و طبیعی آن بپردازید.

در اطراف هانوی سه روستای مهم وجود دارد که هر کدام از آنها در تولید هنر دست داشته است. در طول سال ها هر کدام از این روستاها به صنعتی مشهور شده است . ابریشم، سرامیک و نقاشی.

روستای وان فو:

بیشتر گردشگران در سفر خود به هانوی دنبال ابریشم اصل هستند و روستای ابریشم هانوی یا وان فو در صنعت پارچه از گذشته نامدار بوده است. روستای ابریشم در ساحل رودخانه نوهوتهی قرار دارد و از مرکز هانوی 30 دقیقه طول می کشد تا با موتور به این روستا برسید. این روستا مکان مناسبی برای پرورش کرم ابریشم، بافندگی و تولید پارچه است. اگر شما به هانوی سفر کردید، می توانید در این روستا پیراهن های زیبا ، صنایع دستی و پارچه های جذابی بخرید که در هیچ کجای دنیا پیدا نمی شود. برای قرن ها ابریشم ویتنام در جهان مشهور بوده و به عنوان لوکس ترین پارچه های دنیا شناخته می شد. در این روستا در سال بیش از دو میلیون متر ابریشم تولید می.شود و پارچه های آن با بهره گیری از شیوه مدرن، کیفیت بالا، سبک و زیبا ساخته می شود.
روستای بت ترانگ:

ثروتمندترین مردم ویتنام از سرامیک های این روستا برای ساخت و ساز استفاده می کنند. هر سال هزاران گلدان، کاسه، ظروف و بسیاری از محصولات سرامیکی از این شهر به سراسر جهان صادر می شود. این روستا در قرن 14 ساخته شده و برخی از مردم محلی اعتقاد دارند که در آن زمان سه نفر از اهالی شهر که به چین کرده بودند صنعت هنر و سرامیک را از آن کشور به ویتنام آوردند و به مردم شهر آموزش دادند. با گذشت زمان محصولات این روستا توسعه یافت و از لحاظ کیفیت رشد کرد تا به مرور جایگاه خود را در بین کشورهای دیگر هم مانند هلند، انگلستان و پرتغال پیدا کرد.

روستای هاتهی:

روستای هنری هاتهی از قرن 17 به خاطر نقاشان آن در تمام ویتنام مشهور بود. اولین نقاشی ویتنامی در مدرسه هنرهای زیبای هند و چین با استفاده از پوسته تخم مرغ ، حلزون و آتل بامبو کشیده شد و بعدها لاک الکل در این روستا برای اولین بار ساخته شد . ابتدا لاک الکل سه رنگ سیاه ، سفید و قرمز داشت و با خلاقیت هنرمندان شهر بسیاری از اشیا رنگ به خود گرفتند. هنر نقاشی بر ظروف کم کم به زندگی مردم راه پیدا کرد و صنعتگران این روستا در این زمینه خبره شدند. شما هنوز هم می توانید در این روستا ظروف سفالی نقاشی شده بسیار زیبایی را خریداری کنید.

مناطق در حال رشد شهر مانند اطراف خیابان کلیسای سن ژورف و محله پی هانگ دیو مناطق مناسبی برای کرایه یک اتاق با حدود قیمت 20 تا 25 دلار است. اگر بخواهید اتاق شما تلویزیون ، سیستم تهویه ، مینی بار ، و اینترنت داشته باشد هم می توانید در همین مناطق اتاقی حدود قیمتی 30 تا 45 دلار بیابید. اگر طالب هتل های لوکس با استخر و امکانات مدرن هستید هم هانوی پر است از هتل های شیک که برایتان شبی بیش از 100 دلار هزینه برمی دارد. به هر حال هانوی یکی از شهرهای توریستی با بهترین و متنوع ترین امکانات است پس خیالتان بابت محل اقامت راحت باشد، فقط در فصلهای شلوغ سال فراموش نکنید که هتل را از قبل رزرو کنید.

خیال انگیز مانند هانوی:

در قلب هانوی و در محله سوفیتل لگند متروپول هتلی با همین نام قرار دارد که یکی از بهترین های شهر است. از این هتل 5 ستاره تا خانه اپرا، تین پلازا، موزه انقلاب ویتنام و موزه ملی تاریخ ویتنام تنها پنج دقیقه راه است. این هتل 364 اتاق دارد و هرکدام از این اتاق ها مجهز به امکانات مدرن رفاهی و تفریحی است. رستوران این هتل که در داخل باغ قرار دارد یکی از لذیذترین غذاهای شهر را می زد. قیمت اتاق های این هتل بیش از 200 دلار است.

هتل فرانسوی در قلب شهر:
هتل 5 ستاره لوکس اپرا هانوی با الهام از معماری قرن 19 فرانسه یک هتل بسیار شیک و آرام در قلب شهر است. این هتل هم به بسیاری از مراکز گردشی شهر مانند خانه اپرا نزدیک است و اتاق های زیبای آن که به سبک اروپایی مبلمان و تزئین شده.اند. بعد از یک روز گردش در شهر می توانید از امکانات هتل مانند ماساژ و سونا برای برطرف کردن خستگی استفاده کنید. رستوران این هتل با انواع غذاهای بین.المللی در خدمت مشتریان است و کافه هتل نیز شبانه روزی است. قیمت اتاق.های آن از 130 دلار به بالاست.

شما می توانید هر روز صبح از هتل تیرانت دریاچه زیبای هوئانکیم را تماشا کنید و شب ها در امتداد آن قدم بزنید. اتاق.های این هتل با مبلمان چوبی کلاسیک تزئین شده و همه چیز در آن زیباست. طیف وسیعی از غذاهای محلی و بین.المللی در رستوران این هتل در دسترس است و از هتل تا ایستگاه راه آهن هانوی هفت دقیقه فاصله است. قیمت اتاق های این هتل 4 ستاره از 60 دلار به بالاست.

هتلی صمیمی:

در باریک.ترین و پنهان.ترین کوچه.های محله قدیمی هانوی شما می.توانید هتل الیت را ببینید که می.درخشد. فضای این هتل بسیار صمیمانه و گرم است و بر خلاف هتل.های دیگر قیمت آن در ازای خدماتش بسیار ناچیز است. شما می.توانید در این هتل 2 ستاره اتاقی تمیز و راحت با قیمت 35 دلار بیابید.

هانوی با جمعیت شش میلیون نفری اش، با تاریخ دو هزار ساله اش و با دریاچه های زیبایش در جهان مشهور است. بعد از ظهر که می شود انگار تمام جمعیت شهر در کنار دریاچه جمع می شوند و صبح ها هم همین جمعیت در محله قدیمی مشغول کسب و کار هستند؛ هانوی شهر شلوغی است و شما باید به دیدن اینهمه آدم در خیابان عادت کنید. خیابانهای این شهر در قرن 13 هر کدام کاربری مخصوصی داشته و از آن زمان تا کنون هنوز هم شهر همین ساختار را حفظ کرده؛ گرچه امروز شهر به 36 محله تقسیم شده است. بیشتر مغازه ها در هانوی عود روشن کرده اند و در ورودی خود گل نیلوفر یا ارکیده قرار داده اند و تمام این ها از میهمان.نوازی مردم شهر خبر می دهد. موسیقی مردم هانوی راک و خشن است و سالن های موسیقی زیادی هم در شهر پیدا می شود. مردم هانوی برای هر چیزی یک افسانه دارند؛ برای دریاچه، درخت یا حتی ماهی! پس اگر به این شهر سفر کردید، آماده باشید تا با داستان های عجیب و غریب سرگرم شوید. هانوی با استانداردهای آسیایی شهری بسیار مقرون به صرفه است و اکثر هتل.ها و رستوران.های آن به نسبت خدماتی که ارایه می کنند ارزان هستند. سفر به هانوی می.تواند برای کسانی که به تاریخ آسیا علاقه دارند و به دنبال طبیعت بکر هستند جذاب باشد.

اگر قرار باشد هانوی را بشناسید باید شیرجه بزنید و خود را در قلب شهر غرق کنید. ازدحام مردم، موتورسواران، دست فروشان و عابران را که حس کردید، بوهای مختلف که به مشام تان خورد آن وقت است که می توانید بگویید گام اول را برای شناخت شهر برداشته ام.

در قرن گذشته هانوی در جنگ هندوچین و ویتنام برای پایتخت پررونق ویتنام متحد پدیدار شد. در قلب هانوی محله قدیمی، موزه فضای باز، معماری تاریخی استعماری آسیایی و فرانسه که تا حد زیادی با وجود بمب گذاری ویتنام در جنگ دست نخورده باقی مانده وجود دارد. در اینجا در میان منظره بلوارهای پوشیده با درخت، گردشگران می‌توانند بازارهای شلوغ را بگردند، در کافه عجیب و جالب قهوه مزمزه کنند و از سایت های برجسته مانند خانه بزرگ اپرا، کاخ ریاست جمهوری و کلیسای جامع سنت جوزف بازدید کنند.